29 kwietnia 2020

Jak szybko działają i co robią składniki aktywne w kosmetykach?

Jeśli nie czujesz się na siłach wybierać kosmetyki ze składnikami aktywnymi, przychodzę z odsieczą! Wiem, że jest ich dużo i być może nie zawsze jasne jest, co dokładnie robią, prawda? Postanowiłam zrobić małą ściągawkę! Pomoże Ci ona skupić się na tym, czego potrzebuje Twoja skóra i dowiedzieć się, który składnik możesz włączyć do swojej pielęgnacji (uważałabym z nadlentkiem benzoilu ponieważ może uwrażliwiać skórę na działanie słońca, a także wysuszać). Pamiętaj, aby decydując się na konkretny składnik aktywny dowiedzieć się o nim czegoś więcej: jakie ma działanie, czy są przeciwwskazania, z jakimi innymi składnikami go nie łączyć.Czego nie łączyć ze sobą?

- przeciwutleniacze (witamina C, retinol, karotenoidy, wyciągi z ziół np. nagietka, czystka, jagód acai, wina, zielonej herbaty etc.) z utleniaczami (nadtlenek benzoilu, nadboran sodu, nadtlenek wodoru) - przykładem może być nadtlenek benzoilu stosowany w preparatach na trądzik, który sprawi, że witamina C w serum będzie nieaktywna. Podobnie z wyciągami np. z olejku z drzewa herbacianego, które w połączeniu z nadtlenkiem benzoilu właśnie zmniejszą swoją aktywność

- maści z tlenkiem cynku z kwasami (tlenek cynku wchodzi w reakcję z kwasami i neutralizuje ich działanie, podobnie jest w przypadku witaminy C i retinolem)

- hydrokortyzon (maść sterydowa na wysypki alergiczne) z witaminą C - może zwiększać ryzyko wysypki)

- witamina C + niacynamid - tutaj zdania są bardzo podzielone. Niacynamid, to witamina B3 stymulująca produkcję ceramidów, które są odpowiedzialne za uszczelnianie bariery naskórka, przyspiesza gojenie się ran i zmian potrądzikowych. Wiele osób uważa, że witamina C i B3 nie powinny iść w parze jeśli chodzi o pielęgnację twarzy. Łączenie witaminy C z niacynamidem, może mieć dwa skutki: po pierwsze z uwagi na różne wartości pH, niacynamid może zneutralizować działanie witaminy C. Po drugie, w reakcji witaminy C z niacynamidem, może powstać kwas nikotynowy (niacyna), który powoduje swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie skóry (zdarza się to bardzo rzadko, ale warto mieć na uwadze).

Biorąc pod uwagę te informacje, możesz łączyć ze sobą witaminę C z witaminą A, retinoidy z kwasami AHA (jeśli skóra nie protestuje, nie ma powodów do obaw!). Co więcej? Jeśli masz wątpliwości odnośnie składników aktywnych i ich stosowania, warto zwrócić się po poradę np. do dermatolożki/dermatologa.

Czytaj dalej...

0 komentarze:

Publikowanie komentarza