11 listopada 2018

Kosmetyki z witaminą C. Jak używać, w jakim stężeniu, w jakim celu?

Witamina C jest jednym z najlepszych składników w kosmetykach odpowiadającym za mnóstwo dobroci dla skóry. Teraz, jesienią jest najlepszy moment, aby po nią sięgnąć i wykorzystać jak najlepiej. Przygotowałam dla Ciebie krótki przewodnik po witaminie C, a jutro opublikuję wpis z produktami ją zawierającymi na które warto zwrócić uwagę.

Podstawowe wskazania do stosowania witaminy C:
- zmarszczki - regularne jej stosowanie może przyczynić się do zniwelowania (całkowitego!) płytkich zmarszczek lub częściowego głębokich
- pozwala zmniejszyć rumień, a także zmiany naczyniowe
- ujednolica przebarwienia powstałe w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce
- poprawia kondycję skóry przed i po dermabrazji laserowej czy peelingach chemicznych, przyspiesza procesy regeneracyjne
- rozświetla, poprawia koloryt, znacząco wpływa na kondycję skóry (szczególnie polecana jest dla cer poszarzałych, ziemistych, ale możesz jej używać niezależnie od rodzaju skóry!)

Produkty z witaminą C powinnaś stosować jako element stałej pielęgnacji lub raz na jakiś czas jako turbo kurację (ja tak robię, na przykład dwa razy w roku: jesienią i wczesną wiosną). Celem takiej kuracji czy codziennego użytkowania jest spowolnienie procesów starzenia się wywołanych przede wszystkim przez promienie słoneczne czy światło UV emitowane przez solaria. W specyfikach do stosowania miejscowego będzie pełniła rolę ochronną przed UVA/UVB. Co więcej witamina C jest również idealna jeśli zależy Ci na procesie rozświetlania i rozjaśniania skóry twarzy, ponieważ bezpośrednio wpływa na jej pigmentację oraz wzmacnia i niweluje drobne podrażnienia. Na rynku panuje zatrzęsienie kosmetyków z witaminą C, większość marek stworzyło kremy, eliksiry, serum. Problemem jest jednak fakt, że witamina C jest niestabilna. Jest to związane z jej hydrofilowym charakterem, dlatego po rozpuszczeniu w wodzie staje się wrażliwa na czynniki zewnętrzne czyli między innymi na temperaturę, światło, a także tlen. Pod ich wpływem ulega rozkładowi oraz traci swoje właściwości. Kosmetyki nie powinny więc zawierać wody (ewentualnie mieć jej śladowe ilości!), pH niższe niż 3,5. Bardzo ważne jest także stężenie kwasu L-askorbinowego, w wysokości maksymalnie 20%. Wybierając swoją witaminę C zwróć także uwagę na opakowanie - produkt powinien być zamknięty w słoiku lub flakonie z ciemnego szkła, dzięki czemu witamina będzie bardziej stabilna, a co więcej przeniknie do skóry właściwiej (tam może kumulować się nawet do trzech dni).

W związku z tym, że niestety witamina C jest bardzo trudna do ustabilizowania w kremie, a najaktywniejsze jej działanie występuje przy 10% - 15% stężeniu, ciężko jest znaleźć produkty, które takie zawierają. Nie oczekuj więc wiele po kosmetykach, które w swoim opisie zawierają tylko "z witaminą C" - znajduje się tam, ale w ilościach mikro śladowych i zapewne nie będzie miała żadnego wpływu na Twoją skórę.

Wybrałam kilka przykładów produktów z witaminą C, które moim zdaniem są warte zainteresowania i przetestowania. Jutro opublikuję zestawienie fajnych produktów, w zróżnicowanych cenach.

Jestem bardzo ciekawa czy używasz kosmetyków z witaminą C w swojej pielęgnacji, a jeśli tak - to jakich produktów? Daj znać!

Czytaj dalej...

0 komentarze:

Publikowanie komentarza