28 maja 2018

Kosmetyki z witaminą C. Jak używać, po co i w jakim stężeniu?

Gdybym miała wskazać kosmetyk, który wspaniale dogaduje się z moją skórą i robi z nią cudowne rzeczy to na pewno byłaby to witamina C. Używam jej raz na jakiś czas, gdy czuję, że cera staje się przemęczona, traci koloryt, gęstość. Kiedy zacząć jej używać? Po co i jakie efekty może przynieść kuracja? Zapraszam do przeczytania posta, znajdziesz garść informacji, które mogą być pomocne!

Jakie są podstawowe wskazania do stosowania witaminy C?
- zmarszczki - regularne jej stosowanie może przyczynić się do zniwelowania (całkowitego!) płytkich zmarszczek lub częściowego głębokich
- pozwala zmniejszyć rumień, zmiany naczyniowe
- ujednolica przebarwienia powstałe w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce
- poprawia kondycję skóry przed i po dermabrazji laserowej czy peelingach chemicznych, przyspiesza procesy regeneracyjne!
- rozświetla, poprawia koloryt, znacząco wpływa na kondycję skóry

Produkty z witaminą C powinnaś stosować jako element stałej pielęgnacji lub raz na jakiś czas jako kurację (ja tak robię). Celem takiej kuracji czy codziennego użytkowania jest spowolnienie procesów starzenia się wywołanych przede wszystkim przez promienie słoneczne czy światło UV emitowane przez solaria. W specyfikach do stosowania miejscowego będzie pełniła rolę ochronną przed UVA/UVB. Co więcej witamina C jest również idealna jeśli zależy Ci na procesie rozświetlania i rozjaśniania skóry twarzy, ponieważ bezpośrednio wpływa na jej pigmentację oraz wzmacnia i niweluje drobne podrażnienia. Na rynku panuje zatrzęsienie kosmetyków z witaminą C, większość marek stworzyło kremy, eliksiry, serum. Problemem jest jednak fakt, że witamina C jest niestabilna. Jest to związane z jej hydrofilowym charakterem, dlatego po rozpuszczeniu w wodzie staje się wrażliwa na czynniki zewnętrzne czyli między innymi na temperaturę, światło, a także tlen. Pod ich wpływem ulega rozkładowi oraz traci swoje właściwości. Kosmetyki nie powinny więc zawierać wody (ewentualnie mieć jej śladowe ilości!), pH niższe niż 3,5. Bardzo ważne jest także stężenie kwasu L-askorbinowego, w wysokości maksymalnie 20%. Wybierając swoją witaminę C zwróć także uwagę na opakowanie - produkt powinien być zamknięty w słoiku lub flakonie z ciemnego szkła, dzięki czemu witamina będzie bardziej stabilna, a co więcej przeniknie do skóry właściwiej (tam może kumulować się nawet do trzech dni).

W związku z tym, że niestety witamina C jest bardzo trudna do ustabilizowania w kremie, a najaktywniejsze jej działanie występuje przy 10% - 15% stężeniu, ciężko jest znaleźć produkty, które takie zawierają. Nie oczekuj więc wiele po kosmetykach, które w swoim opisie zawierają tylko "z witaminą C" - znajduje się tam, ale w ilościach mikro śladowych i zapewne nie będzie miała żadnego wpływu na Twoją skórę.

Wybrałam kilka przykładów produktów z witaminą C, które moim zdaniem są warte zainteresowania i przetestowania. Synchrovit C (Synchroline) to serum przeciwzmarszczkowe na bazie 10% witaminy C o właściwościach przeciwdziałających starzeniu skóry. Ma działanie antyutleniające, przeciwzmarszczkowe i rozświetlające. Jego formuła pozwala na skuteczną poprawę stanu skóry twarzy i szyi szczególnie narażonej na działanie promieni słonecznych oraz innych czynników zewnętrznych. Serum dostępne jest w dwóch opakowaniach: 6 ampułek x 5 ml ( 30 ml ) lub 1 ampułka x 5ml. Serum nie pozostawia lepkich śladów na skórze, należy je bezwzględnie przechowywać w lodówce i zużyć jedną ampułkę w ciągu siedmiu dni. Opakowanie serum zostało skonstruowane tak, aby zapewnid jej najwyższą skuteczność i trwałość. Wystarczy przed otwarciem wstrząsnąć flakonik, uwalniając z jego górnej części witaminę C w czystej i aktywnej postaci, która połączy się z liposomowym serum.

Aktualnie używam Powerful-Strength Line-Reducing Concentrate marki Kiehl's. Podobnie jak Synchrovit ma 10,5% stężenie witaminy C. Naukowe osiągnięcie chemików Kiehl’s, serum przeciwzmarszczkowe zawiera czystą witaminę C o stężeniu 10,5% (kwas L-askorbinowy), witaminę Cg o stężeniu 2% oraz kwas hialuronowy. Klinicznie udowodnione działanie zmniejszające widoczność linii i zmarszczek przy jednoczesnej poprawie wyglądu skóry i rozświetleniu cery. Serum zmniejsza widoczność linii i zmarszczek, wygładza powierzchnię skóry i przywraca jej blask. Używam raz dziennie, wieczorem chociaż czasami robię to dwa razy w ciągu dnia. Skóra jest naprawdę w świetnej kondycji! Najbardziej znana marka tworząca serum z witaminą C, Obagi - ma w swojej ofercie aż trzy opcje: Obagi Serum 10% Professional-C, Obagi Serum 15% Professional-C oraz Obagi Serum 20% Professional-C. Używałam go dawno temu i pamiętam, że przy mojej skórze opcja 10% sprawdziła się bardzo dobrze. Pamiętaj jednak, że przy stosowaniu witaminy C konieczne jest używanie filtrów i jeśli nie robisz tego na codzień, przy kosmetykach z witaminą C zacznij! To bardzo ważne!

Jestem bardzo ciekawa czy używasz kosmetyków z witaminą C w swojej pielęgnacji, a jeśli tak - to jakich produktów? Daj znać!
foto:pinterest
Czytaj dalej...

0 komentarze:

Publikowanie komentarza