7 lipca 2016

Działam #jakdziewczyna.

Jakiś czas temu Jagoda, moja starsza córka powiedziała mi, że jedna z koleżanek uznała, że nie będzie się z nią bawiła bo robi za dużo chłopackich rzeczy. Jagoda ma niecałe sześć lat, chodzi do przedszkola i nie do końca rozumiała o co chodziło jej koleżance. Jestem Agata, mam 31 lat i robię wszystko, co w mojej mocy, aby wychować silne, odważne, mądre i dobre dziewczyny. O akcji #jakdziewczyna wiem od dawna i moim zdaniem jest to jedna z najbardziej przekonywujących kampanii od lat. Na wstępie chciałabym wyjaśnić jedną kwestię, nie interesuje mnie ile i czy marka zarabia na tym, czy jest w tym jakiś ukryty sens i Ty też nie powinnaś, z prostej przyczyny - chodzi o coś znaczenie większego. O nas, o nasze córki, mamy, siostry oraz wszystkich chłopaków, którzy znajdują się dookoła nas - oni także muszą zdawać sobie sprawę, że słowa mogą nie tylko ranić, ale i powodować dużo większe straty - mogą sprawić, że nie będziemy chciały więcej od naszego życia, a to niestety scenariusz najgorszy z możliwych.

Rok temu miałam okazję uczestniczyć w międzynarodowej odsłonie kolejnej kampanii marki Always, która przekonuje, że dziewczyn nie da się powstrzymać. #LikeAGirl (#JakDziewczyna) była jedną z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych kampanii viralowych 2014 roku. Rok temu Always kontynuował swoje dzieło i próbował rozprawiać się ze społecznymi stereotypami wychowywania dziewczyn i narzucania im ograniczeń z tytułu płci, w tym roku wspólnie robimy kolejny krok. Ten rok należy do sportu, Always połączyła siły z TED, aby podkreślić korzyści jakie przynosi dziewczynom uprawianie sportów. Miałam wiele pomysłów jak napisać ten tekst, od czego zacząć - bardzo długo nad tym myślałam ponieważ chciałabym, aby moje słowa przykuły Twoją uwagę, abyś mogła się nimi zainspirować, abyś zwróciła uwagę, gdy będziesz świadkiem zachowań, które mogą sprawić iż młoda dziewczynay zostanie zniechęcona do uprawiania sportu tylko dlatego, że ktoś ma tak mocno ograniczone horyzonty iż wydaje mu się, że boks jest typowo męskim sportem. Mówiłam Tomkowi o tym, jak bardzo mi zależy na tym artykule i na tym by stał się inspiracją, jego odpowiedź była najprostszą z możliwych “napisz o Jagodzie”.


Nasza starsza córka ma prawie sześć lat, od prawie dwóch lat chodzi na taekwondo, od roku na zajęcia z piłki nożnej przy warszawskiej Legii. O ile pierwszy sport czyli sztuka walki nie wzbudzały aż tak ogromnego zdziwienia wśród ludzi tak z piłką nożną jest totalnie inaczej. Przyznam się szczerze, że ja sama nie spodziewałam się, że w 95 % przypadków informacja o tym, że Jagoda gra będzie wprawiała niejednokrotnie w osłupienie.
Dziewczyna w piłkę?
Dziewczyny mogą grać w piłkę?
Są tam w ogóle inne dziewczynki czy tylko ona?
Nie boisz się, że coś sobie zrobi?
W piłkę? Ale nożną?! Nie chciała na balet?
oraz top of the top:
Nie boisz się, że będzie miała krzywe i brzydkie nogi? Przecież wszyscy piłkarze takie mają.

Nie boję się o jej nogi, ręce, a nawet muskuły - w końcu nie mogą być takie straszne, prawda? Boję się natomiast, że przez część ludzi jest postrzegana jako mało dziewczęca i że kiedyś ktoś może ostudzić jej zapał przez wygłaszanie swoich teorii odnośnie podziału na dziewczyńskie i chłopackie. Ten podział jest niezwykle ważny - od małego staramy się tłumaczyć, że nie ma czegoś takiego, że jeśli jej kolega chce nosić różowe portki to może to robić, jeśli ona chce bawić się w Batmankę - niech to robi. Nasze zamierzenia układają się idealnie dopóki Jaga nie spotka koleżanki, która uświadomi ją, że dziewczyny nie bawią się w archeologa lub pani przedszkolanka uzna, że jednak podział na dziewczyńskie/chłopackie istnieje. Wówczas zaczynamy od nowa naszą walkę, i szczerze? Uwierz mi, że jest to ciągła praca, którą wykonujemy z prostej przyczyny: chcemy, aby nasze córki robiły w przyszłości to na, co mają ochotę i aby wiedziały iż mogą wykonywać każdy zawód.Ja, jako mama chciałabym, aby moje dziewczyny były silne i aby słowa innych ludzi nie hamowały ich rozwoju - i nie mam tutaj na myśli rozwoju w sensie stricte kariery zawodowej (tutaj akurat chcę im pozostawić wolność, mogę jedynie próbować doradzać, ale nigdy nie przekreślać ich marzeń o przyszłości i o tym kim będą chciały być). Akcja Działaj #JakDziewczyna to akcja, której jestem w stanie oddać się w stu procentach, wierzę w nią bezgranicznie i wierzę, że może przynieść ogromne korzyści. W tym roku Always skupia się na sporcie i uważam, że to niezwykle ważne - podczas konferencji, która odbyła się 1 lipca marka przedstawiła wyniki badań, które jednoznacznie pokazywały iż w okresie dojrzewania pewność dziewczyn znacznie spada, a połowa z nich przestaje uprawiać sport. Sport daje pewność siebie więc niezwykle ważnym jest, abyśmy wspierały nasze córki, siostry, przyjaciółki - nie pozwólmy, aby rezygnowały ze swoich pasji. Każda z nas może uprawiać sport na jaki mamy ochotę i jaki sprawia nam przyjemność. Jesteśmy tego warta i poradzimy sobie w każdej dyscyplinie. Nie pozwólmy więc sobie wmówić, że czegoś nie możemy.

Na konferencji, która odbyła się 1 lipca goścmi specjalnymi były Karolina Kołeczek, lekkoatletka specjalizująca się w biegach płotkarskich, młodzieżowa wicemistrzyni Europy z Tampere (2013), półfinalistka mistrzostw Europy w Zurychu (2014), w 2015 zdobyła swoje drugie srebro młodzieżowych mistrzostw Europy oraz Ola Socha, szablistka, mistrzyni Polski, mistrzyni Europy, medalistka Mistrzostw Świata, olimpijka z Aten, Pekinu oraz Londynu. Obydwie dziewczyny uzyskały kwalifikację do startu w tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016. Dziewczyny opowiadały o początkach swojej kariery, o trudnych chwilach, niepewności i odwadze, o wsparciu i przekraczaniu granic. Opowiadały także o tym, jak ważna jest pewność siebie i jak krzywdzące mogą być stereotypy myślowe objawiające się pod postacią ograniczeń płciowych.

Zdaję sobie sprawę jak ciężko jest zmienić swoje myślenie, swoje przekonania w które wierzyłyśmy przez wiele lat - nadszedł jednak czas, gdy razem możemy zrobić coś naprawdę fajnego. W jaki sposób? W najprostszy z możliwych - reagujmy, rozmawiajmy i opowiadajmy o akcji - to może wydawać się błahe, a uwierz mi, że może przynieść dużo dobrego!

Jestem dumna z tego, że jestem dziewczyną i że to, co robię, robię #JakDziewczyna - nie gorzej, nie lepiej, ale tak jak potrafię. Po prostu Działam #JakDziewczyna! Ty też zacznij działać #JakDziewczyna i nie trać zapału do uprawiania sportu. Nakręć filmik, zrób sobie zdjęcie i użyj hashtagu #JakDziewczyna, aby pokazać światu jak bardzo jesteśmy silne!
Czytaj dalej...

2 komentarze:

  1. Super akcja! Nie jakaś tak kolejna feministyczna gadanina, lecz kampania z fantastycznym przesłaniem! Trzymam kciuki :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń