AMNMAG 03/16.


Miało być o czym innym. Miało, ale w chwili, gdy piszę ten tekst, w naszym kraju ma miejsce sytuacja, która burzy mój spokój. Pierwszy raz w życiu boję się żyć w Polsce, jest to lęk realny, odczuwalny. Do tej pory byłam obok polityki, wiedziałam, co się dzieje, ale nie angażowałam się. Dzisiaj pierwszy raz w życiu idę na demonstrację, mam nadzieję razem z tysiącami dziewczyn, które nie zgadzają się na to, aby nasza wolność została odebrana, a nasza rola w państwie zdegradowana do bycia tylko matką. Bycie mamą to najwspanialsza rzecz w moim życiu, ale nie wszystkie kobiety muszą być takie same - rozumiem te z Was, które nimi nie chcą być, które nie chcą rodzić dzieci poczętych przez gwałt czy nieuleczalnie chorych. Nie chcę, aby moje lub Twoje życie było zagrożone ponieważ musimy urodzić chore dziecko, by chwilę później umrzeć. Dlatego idę tam również za te z Was, które fizycznie nie mogą być w Warszawie i pójdę na kolejną, kolejną i kolejną manifestację. Dziewczyny, to jest moment w którym musimy bronić swoich praw, dla mnie - po raz pierwszy w życiu na taką skalę.

- Agata Herbut


Czytaj dalej...

4 komentarze:

 1. Agata, będziesz tam również w moim imieniu.
  Różne rzeczy w naszych kraju się działy, abstrahując od sympatii i antypatii politycznych. Ale pierwszy raz odczułam strach w związku z działaniami w moim kraju.

  OdpowiedzUsuń
 2. kocham to, co zrobiłaś i co robisz dzisiaj dla Polek Agata! Robisz to też dla mnie bo wiesz, że gdybym tylko tam była, szła bym ramię w ramię....

  OdpowiedzUsuń
 3. Będziesz tam również w moim imieniu. Totalny absurd, jesteśmy ludźmi, nie maszynkami do rodzenia dzieci, zwłaszcza wbrew naszej woli! Przerażające i mam nadzieję, że ta ustawa w życie nie wejdzie.

  OdpowiedzUsuń