29 stycznia 2012

Lektura na niedzielę - 15.

Donna Karan jest sławną projektantką. Jest także mamą, joginką, twórczynią fundacji Karan Weiss Foundation, założycielką inicjatywy Karan's Urban Zen Initiative, działaczką organizacji CARE (wiodącą organizacja humanitarną, walczącą z biedą na świecie). Mogłabym długo wymieniać pola działań charytatywnych, które wspiera lub tworzy Donna, pisać peany na jej cześć, ale po co? Pokażę Wam, co zrobiła i wciąż robi razem ze swoimi przyjaciółmi, współpracownikami i zwykłymi ludźmi - w tym przypadku od słów ważniejsze są czyny.

"Uganda – państwo w środkowej Afryce nad Jeziorem Wiktorii, o pow. 236 tys. km². Graniczy z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią i Kenią. Ludność zajmuje się głównie rolnictwem i hodowlą, kraj słabo rozwinięty."(wikipedia.pl) Uganda zajmuje 47 miejsce wśród najbiedniejszych krajówna świecie, jedne z statnich badań wykazują, że 31 % ludności żyje w biedzie (za 1 U$ dziennie). Spośród tych 31 %, aż 26 % żyje w chronicznej biedzie. A to oznacza, że rodzą się, żyją w biedzie, rodzą dzieci, umierają w biedzie."
Co łączy Donnę Karan z Ugandą? pureDKNY w kolaboracji z organizacją CARE pomaga kobietom w Ugandzie uwolnić się od biedy - to właśnie ugańskie kobiety odgrywają kluczową rolę w tworzeniu zapachu. Wanilia, którą uprawiają jest składnikiem perfum - w każdej buteleczce, kropla wanilii pochodzi z poletka ugańskiej kobiety. Kupując flakon zapachu, który jest absolutnie piękny, delikatny i jedyny w swoim rodzaju pomagamy uszczęśliwić i sprawić, że dotychczasowe smutne życie staje się godnym,a na jakie zasługuje każdy człowiek. To dzięki nam ugańskie matki mogą pracować, otrzymywać pensję i karmić swoją rodzinę. Ich dzieci częściej się uśmiechają, nie zasypiają głodne i mają siłę, aby się bawić. Oprócz waniliowej pomocy jest jeszcze kwestia ochrony środowiska - flakon, który został wykonany z przezroczystego szkła powstał w wyniku inspiracji kroplą deszczu – idealnie zaokrągloną i pozbawioną ostrych kątów. Szkło podlega całkowitemu recyklingowi! Opakowanie zewnętrzne (kartonik) zostało wyprodukowane z papieru pochodzącego z certyfikowanych lasów i nadrukowane specjalnym ekologicznym tuszem, który nie powoduje zanieczyszczenia środowiska. Jak widzicie całość projektu jest doskonale zaplanowana i bardzo przejrzysta. Wiecie co jest dla mnie najważniejsze? Uwielbiam perfumy, a w tym przypadku nie myślę o zapachu, składnikach, nutach serca, głowy i opakowaniu - jestem podeskcytowana akcją i najchętniej obdarowałabym nimi rodzinę. Jak możemy pomóc? Pomyślałam sobie, że w sytaucji, gdy kupujemy prezent dla kogoś i mają to być właśnie perfumy, a okazuje się, że nie znamy gustu osoby obdarowywanej - może warto wziąść z półki właśnie pureDKNY? Ja tak zrobię.

Donna mówi, że jej perfumy "to coś więcej niż zapach. To stan umysłu, styl życia, w którym ważne jest, by zmienić świat na lepszy."

Reklama pureDKNY to jeden z najpiękniejszych spotów reklamowych, jakie widziałam - jest w nim wszystko o czym Donna mówi, że jest dla niej ważne:
„pureDKNY dotyka esencji tego, kim jestem, w jaki sposób żyję, co jest dla mnie ważne – ludzi i dzieci, które kocham oraz poczucia jedności z naturą. Dotyczy tych ulotnych chwil w życiu, kiedy czujemy się szczęśliwi i wszystko dookoła nas wydaje się być czyste i proste.” (Donna Karan)Już w marcu nastąpi kolejna odsłona zapachu pureDKNY, tym razem pomoc będzie przeznaczona dla kobiet z Togo.


Zdjęcia z Ugandy pochodzą ze stron: Kabiza oraz P.Wagner .
Czytaj dalej...

10 komentarzy:

 1. Kurcze, fajnie że niektóre osoby mające więcej pieniędzy na koncie są w stanie zorganizować jakieś potrzebne akcje, przekazać część swoich udziałów i nagłaśniać problemy współczesnego świata. I fajnie, że nie robią tego tylko w celach podreperowania swojego podupadłego wizerunku, jak to miało miejsce w przypadku Kim Kardshian , gdy poleciała na Haiti..

  OdpowiedzUsuń
 2. No cóż, popłakałam się... To naprawdę piękne. Cholerka, nie mogę opanować łez i nawet nie wiem, co więcej mogę napisać... Takich ludzi powinno być jak najwięcej! Pokłony.
  Pozdrawiam, Kamila

  OdpowiedzUsuń
 3. polecam fundację http://www.bringinghope.org/ która też działa na terenie Ugandy!

  OdpowiedzUsuń
 4. Pojawiły się łzy w moich oczach, podczas gdy to czytałam :(

  OdpowiedzUsuń
 5. piękna inicjatywa piękna reklama:) teraz moja sympatia do marki wzrosła jeszcze bardziej

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak dobrze, że są ludzie którzy pomagają innym..

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubie Donne choć nie znam jej jako człowieka . Jednak zawsze kiedy ja widzę mam wrażenie , że to taka równa babka - zero pozerki . I cóż .. czyz to nie dowód ?

  OdpowiedzUsuń
 8. dobrze, ze sa jeszcze ludzie ktorzy nie zamykaja oczu na to co sie dzieje...

  OdpowiedzUsuń
 9. Cieszę się, że ludzie potrafią tak pięknie pomagać innym.
  I jeszcze bardziej mnie cieszy to, że mam dwa flakony tych perfum: duży na toaletce i mały w kosmetyczce w torebce. Nie wiedziałam nic o tej akcji ale teraz jeszcze chętniej sięgnę po nową odsłonę zapachu!

  OdpowiedzUsuń